Światowy Dzień Żywności – webinarium

Celem obchodów Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.

Wnieśliśmy także swój wkład z tej okazji przeprowadzając webinarium dla pracowników Eurocash S.A. nt. „Szybki Kurs Zarządzania Żywnością. Mniej zużywamy – mniej marnujemy”.

Poruszane tematy

Podczas webinarium poruszyliśmy między innymi temat planowania zakupów. Okazuje się, że właśnie planowanie jest pierwszym krokiem do niemarnowania. Niezależnie od tego czy robimy zakupy spożywcze codziennie, czy raz w tygodniu, zawsze powinniśmy planować jadłospis na cały tydzień i na tej podstawie sporządzać listę zakupów. Ważne jest też, abyśmy przed pójściem na zakupy, sprawdzili co z tej listy mamy jeszcze w domu i te pozycje wykreślili z listy.

Nauka przez zabawę

Dla uczestników naszy webiniarów staramy się przekazywać wiedzę poprzez zabawę. Do webinarium włączyliśmy dwa bardzo przyjazne quizy.

Prawidłowe ułożenie produktów w lodówce

Duże zainteresowanie wzbudził quiz sprawdzający prawidłowe ułożenie produktów w lodówce. Pamiętajmy, że najcieplejszym miejscem w lodówce są półki w drzwiach, zaś najzimniejszym dolna półka lodówki. To tam powinniśmy przechowywać produkty takie jak mięso, wędliny czy ryby. Warto zauważyć, że producenci dążą już do wyrównywania temperatury w lodówkach. Nowe modele wyposażone są w czujniki temperatury zarówno w środku jak i na zewnątrz, dzięki czemu lodówka sama dostosowuje temperaturę do tej panującej w kuchni.

Segregacja odpadów

Najwięcej pytań pojawiło się jednak przy quizie na segregację odpadów, ten temat wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Najczęstszymi przyczynami marnowania żywności są w kolejności:

  1. Przekroczenie terminu przydatności do spożycia 29%
  2. Zbyt duże zakupy 20%
  3. Zbyt duże porcje posiłków 15%

Dlatego właściwy dobór porcji do możliwości domowników, jest również ważnym krokiem w kierunku nie marnowania. Badania pokazują, że najczęściej przesadzamy z ilością ugotowanego makaronu czy ziemniaków i akurat te produktu po ugotowaniu nie nadają się już do zamrożenia, gdyż po rozmrożeniu zamieniają się w nieapetyczną papkę.

Umiejętność zagospodarowania resztek czy nadmiaru produktów spożywczych to kolejny punkt programu. Świetnie sprawdzają się tu kiszonki, przetwory, mrożenie czy suszenie. Bardzo dobrym pomysłem wydaje się również „Dzień czyszczenia lodówki” , w którym to dniu bazujemy tylko na tym co zostało nam w domu. Bez dokupywania czegokolwiek, świetnie sprawdzają się w tym dniu wszelkiego rodzaju zapiekanki, zupy czy gulasze. Najlepiej taki dzień wyznaczyć tuż przed dniem zakupów.

Do webinarium włączyliśmy także nasz sztandarowy temat dotyczący segregacji odpadów. Wzbudził on duże zainteresowanie i wiele pytań.

Trochę danych liczbowych

  • w Polsce rocznie marnujemy około 9 milionów ton żywności
  • na jednego Polaka przypada ponad 250 kg zmarnowanej żywności rocznie
  • średnia Europejska to około 100 kg.

Jest nad czym pracować, pomóżmy naszej planecie zaczynając od siebie.

Comments are closed.